Committee Appointments and Chairs

Will update as week goes on
12 Knesset Committee Chairs

Defense and Foreign Affairs Committee – Tzachi Hanegbi (Likud)

Appropriations Committee – Moshe Gafni (UTJ)

Law, Justice and Constitution Committee – Nissan Slomiansky (Bayit Yehudi)

Labor, Welfare and Health Committee – Elie Elalouf (Kulanu)

Education, Culture, and Sports Committee – TBD (Shas MK)

Science and Technology Committee – TBD (UTJ MK)

House Committee –

Internal Affairs and Environment Committee –

Committee for Immigration, Absorption and Diaspora Affairs –

Committee on the Status of Women and Gender Equality –

Economy Committee – Eitan Cabel (Zionist Union)

State Control Committee – Karin Elharrar (Yesh Atid)

4 Other Knesset Committee Chairs:

Rights of the Child or Public Petitions Committee Committee – Kulanu MK will serve in one

Drug and Alcohol Abuse,   Committee on Foreign Workers – Most likely will go to Opposition

 Committee Appointments

Committee Likud Zionist Union Joint List Yesh Atid Kulanu
House Committee 6 3 2 1 1
Appropriations Committee 4 3 2 1 2
Defense and Foreign Affairs Committee 5 5 0 2 1
Law, Justice and Constitution Committee 3 2 1 2 1
Economy Committee 3 3 2 1 1
Internal Affairs and Environment Committee 3 2 2 1 1
Education, Culture, and Sports Committee 3 2 2 1 1
State Control Committee 3 2 1 1 1
Labor, Welfare and Health Committee 3 2 1 1 1
Science and Technology Committee 3 2 1 1 1
Immigration, Absorption and Diaspora Affairs 1 2 0 1 1
Status of Women and Gender Equality 1 2 2 1 1
 Total 38 30 16 14 13
Committee Bayit Yehudi Shas Beitenu UTJ Meretz
House Committee 1 1 1 1 0
Appropriations Committee 1 1 1 1 1
Defense and Foreign Affairs Committee 2 0 1 1 0
Law, Justice and Constitution Committee 1 1 0 1 1
Economy Committee 0 1 0 1 1
Internal Affairs and Environment Committee 1 1 0 1 1
Education, Culture, and Sports Committee 1 1 1 1 0
State Control Committee 1 1 1 0 0
Labor, Welfare and Health Committee 0 1 0 1 1
Science and Technology Committee 0 0 1 0 0
Immigration, Absorption and Diaspora Affairs 1 1 2 0 0
Status of Women and Gender Equality 1 0 1 0 1
Total 10 9 9 8 6

Committee Appointments approved 30-2 in the Temporary Knesset Committee.

Nine of the ten factions agreed to the appointments.

Yisrael Beitenu voted against.

Yisrael Beitenu asked for a revision, claiming they are not interested in two spots on Immigration Committee.

The revision was defeated.

Update #1:

11 Security Cabinet Ministers

3 Returning Ministers

Netanyahu (Likud)
Yaalon (Likud)
Bennett (Bayit Yehudi)

8 New Ministers

Kahlon (Kulanu)
Deri (Shas)
Shaked (Bayit Yehudi)
Y. Katz (Likud)
Shalom (Likud)
Elkin (Likud)
Levin (Likud)
Begin (Likud)

Update #2 – Deputy Ministers

Deputy Finance Minister Yitzack Cohen (Shas)
Deputy Defense Minister Eli Ben-Dahan (Bayit Yehudi)
Deputy Foreign Minister Tzipi Hotovelly (Likud)
Deputy Health Minister Yaakov Litzman (UTJ)
Deputy Education Minister Meir Parush (UTJ)
Deputy Welfare Minister Mashulam Nahari (Shas)
Deputy Regional Cooperation Minister Ayoub Kara (Likud)

Advertisements